Jdi na obsah Jdi na menu
 


FREE RUN

Freerun je fyzická aktivita, při níž se účastníci (freerunneři) snaží překonat všechny překážky v cestě . Freerunneři při pohybu v prostředí používají vaulty(přeskoky), kotouly, salta, skoky a jiné akrobatické prvky, vytvářejíce při tom atraktivní způsob pohybu.

Freerun, který byl založen Sébastienem Foucanem, v sobě obsahuje prvky různých triků a kaskadérských kousků, čímž se liší od běžného parkouru. Zpočátku byl termín Freerun synonymem pro Parkour. Poté se však freerunneři začali zajímat o estetické stejně jako o užitečné pohyby a vznikly tak dvě odlišné disciplíny.

Zatímco Freerun a Parkour mají mnoho technik společných, jejich hlavní rozdíl spočívá ve filozofii a účelu. Cílem parkouru je dosáhnout schopnost rychle se dostat do míst, které by byly jinak nepřístupné a utéct, tedy schopnost vyhnout se pronásledovatelům. Hlavním cílem je dosáhnout úkolu co nejefektivněji, zatímco Freerun se spíše zaobírá uměleckou hodnotou určitého skoku. Určité pohyby Freerunu, jako třeba ,,backflip“(salto vzad), se ani netýkají překonávání prostředí.

Nejjednodušším způsobem, jak vysvětlit rozdíl mezi těmito dvěma disciplínami je, že u parkouru se snažíte dostat z místa A do místa B co nejefektivněji a nejrychleji, zatímco u Freerunu toho dosáhnete stylově, s využíváním někdy až přebytečných způsobů. Například, proč skákat ,,sideflip“ přes zábradlí, když jej můžete překonat plynule a v mžiku jedním pohybem? V okamžiku, kdy se Freeruner dotkne země, bude traceur (člověk vykonávající Parkour) už dávno pryč.

Freerun se v poslední době stal součástí komercializace sportů jako Parkour/Freerun/Tricking, což se projevilo jako např. webová stránka Urban Freeflow, dokumenty Jump London a Jump Britain a nová videohra s názvem ,,Free Running.“

Rovněž se vyskytly určité nepokoje mezi Freerun a Parkour komunitami ohledně používání stejných slov pro různé kousky. Parkourová komunita pro ně používá originální francouzské názvy nebo jejich anglické překlady, zatímco Freerun komunita, sdružována stránkou Urban Freeflow, vytvořila naprosto nové termíny, jako ,,Kong“, ,,Monkey“ atp. Například skok, při kterém si člověk ve vzduchu dá nohy mezi ruce(velmi podobné skrčce), je znám pod francouzským názvem ,,Saut de Chat“, v anglickém překladu ,,Cat Jump“, zatímco komunita kolem Urban Freeflow jej přejmenovala na ,,Kong“ nebo ,,Monkey“.

Dalším sporným bodem, který může začít rozpor nebo naopak posílit pouto mezi Parkourovou a Freerun komunitou je myšlenka profesionálních či amatérských soutěží. Od svého počátku byla parkourová komunita vždy proti myšlence profesionálního poměřování, protože to porušuje základní filozofii tohoto sportu. Freerun komunita není tak silně jednostranně rozhodnuta v této věcí, ačkoliv kdyby Sébastien Foucan poskytl svůj náhled na tuto problematiku, není pochyb, že by se s jeho názorem ztotožnila většina, ať už jde o příznivce Freerunu nebo Parkouru.

Historie
Sébastien Foucan použil termín ,,Freerun“ k popsání druhu fyzického cvičení, které provozoval a které bylo prezentováno na Channel 4 v dokumentech Jump London a Jump Britain. Termín ,,Freerun“ je používán nejméně od 80. let 20. století, kdy byl použit k popsání mnohem dobrodružnější formy joggingu, kde běžec využívá množství pohybových prvků dělající z běžného joggingu mnohem náročnější, radostnější a expresivnější formu fyzického pohybu. Skákání a překonávání překážek, kutálení a škála různých natahovacích pohybů je využita k překonání klasických fyzických vzorců pohybu využívaných u joggingu/běhání.